Wynajem samochodu – krok po kroku część II

blog_2

Dodatkowe wyposażenie w aucie do wynajęcia. W trakcie wakacyjnego wyjazdu często zdarza się, że wynajmujemy samochód, ale musimy go dodatkowo wyposażyć w elementy nie będące standardowym wyposażeniem. Jadąc z małymi dzieci, musimy przewidzieć, że będą nam potrzebne foteliki i podkładki. Każda wypożyczalnia powinna mieć w swojej ofercie dodatkowe wyposażenie potrzebne w podróży. Ceny tutaj są bardzo zróżnicowane, np. fotelik dla dziecka może być liczony w dodatkowej kwocie od 5 do 30 zł, korzystanie z nawigacji to koszt ekstra od 15 do 40 zł na dobę. Jako opcja dodatkowa może być też traktowana możliwość wyjazdu poza granice kraju w którym wynajęliśmy auto i tutaj ceny wahają się od 15 do 40 zł na dobę.

Wypożyczalnie starają się udostępnić w swojej ofercie jak najwięcej dodatkowych elementów wyposażenia, takich jak przyczepki, bagażniki dachowe, konsole do gier. Jednak uważajmy na koszty ukryte i podsumowanie końcowe wynajmu samochodu, ponieważ jak w każdej branży mamy tutaj małe kruczki które mogą okazać się pułapką dla osób niezorientowanych w temacie. Pamiętajmy, aby przed zawarciem umowy zapytać czy kwota końcowa podana przez firmę wynajmującą jest obliczona z podatkiem Vat, czy też będzie to doliczone dopiero przy wystawieniu faktury – kwota podniesiona nagle o 23% może być sporym zaskoczeniem przy regulowaniu rachunku.

Często stosowaną metodą jest też doliczanie opłat przygotowawczych – są to koszty związane z przygotowaniem samochodu czyli mycie, sprzątanie, uzupełnienie płynów hamulcowych czy do spryskiwacza i tankowanie. Przeczytajmy uważnie umowę, aby sprawdzić czy wypożyczalnia zawarła już w podanej Ci kwocie takie opłaty, czy też zgodnie z regulaminem doliczy to dopiero przy oddawaniu auta. Ceny tutaj wahają się od 50 do 100 zł w zależności od cennika wypożyczającego. Zwróćmy też uwagę, na to czy wypożyczalnia nie będzie doliczać dodatkowej opłaty za przekroczenie limitu kilometrów. Poszukajmy takiej, gdzie za dodatkowe kilometry nie będziemy musieli dopłacić, gdyż czasem może okazać się to całkiem sporym wydatkiem.

Niektóre wypożyczalnie czasem też doliczają do rachunku końcowego jakąś określoną kwotę za mycie auta które oddaliśmy po okresie wynajmu. Inną sprawą jest sytuacja, gdy braliśmy udział w kolizji drogowej i jest ona z naszej winy. W tym przypadku to właśnie my ponosimy koszty naprawy. Tutaj należy dokładnie sprawdzić, jak rozwiązuje w umowie taką sytuację firma wypożyczająca – zazwyczaj osoba wyrządzająca szkodę jest zobowiązana do wpłaty kwoty do 1000 zł za szkodę jaka jest wpisana w ciężar polisy AC. Ten zapis w umowie jest bardzo ważny, zdarza się bowiem że w niektórych regulaminach pomijane jest słowo „do” i wtedy za każde, nawet najmniejsze uszkodzenie musimy wpłacić właśnie kwotę 1000 zł, choć rzeczywiste koszty naprawy są dużo mniejsze. Każdy samochód z wypożyczalni ma wykupioną polisę OC, AC, NNW, Assistance. Jednak nie zwalnia nas to z odpowiedzialności, za szkody popełnione z naszej winy.

Wynajem samochodu - procedury Warto zapytać w trakcie załatwiania spraw formalnych wynajmu o dodatkowe ubezpieczenie lub zniesienie udziału własnego w kosztach likwidacji szkody. Nie jest to opcja bezpłatna – zazwyczaj jest to dodatkowy koszt od 20 do 40 zł na dobę.